Jak skutecznie badać staw skokowy?

Rehabilitacja Odnova » Blog » Jak skutecznie badać staw skokowy?

Prawidłowa diagnoza urazu stawu skokowego jest bardzo ważna dla wybrania odpowiedniej terapii. USG stawu skokowego to badanie, które pozwala trafnie ją postawić. Oprócz niego wykonywany jest również rentgen, który ma wykluczyć złamanie kości oraz badanie manualne przez lekarza lub fizjoterapeutę. Dopiero po właściwie przeprowadzonym badaniu stawu skokowego, można określić, z jakim rodzajem urazu masz do czynienia. Wówczas przekazywane są zalecenia oraz wskazania do rehabilitacji.

Urazy stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to najczęściej występujący uraz sportowy. Ze względu na jego złożoną strukturę oraz obciążenia, które przenosi, jest również bardzo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Staw skokowy składa się z następujących części:

  • staw skokowy górny,
  • staw skokowy dolny.

Do urazów dochodzi najczęściej w wyniku złego wylądowania z wyskoku w trakcie uprawiania sportu, ale także po prostu nieprawidłowego ustawienia stopy, np. na krawędzi. Na to, jak zaawansowany okaże się uraz, ma wpływ m.in. siła mięśni łydki. Skręcenie stawu skokowego następuje na skutek zbyt szybkiego bodźca skrętnego, który powoduje, że mięśnie stawu nie nadążają się napiąć, aby go ochronić. Dochodzi wówczas do wyładowania siły skręcenia na więzadłach oraz torebce stawu skokowego.

Skręcenie czy złamanie? Jak rozpoznać?

Badania stawu skokowego powinny wykazać, jak poważny jest powstały uraz. Kontuzje, które mogą się pojawić to:

  • skręcenie,
  • złamanie,
  • zwichnięcie.

Każdy z nich ma swoje objawy i wymaga odpowiedniego leczenia. Jak badać staw skokowy, aby odpowiednio postawić diagnozę? Najskuteczniejszą metodą jest USG stawu skokowego. W jego trakcie lekarz ma możliwość zobaczenia wszystkich struktur oraz stwierdzenia, które tkanki czy kości zostały uszkodzone. Warto jednak pamiętać, że skręcenie to najlżejszy z możliwych urazów. Złamanie oraz zwichnięcie są zdecydowanie poważniejszymi kontuzjami i wiążą się z większymi dolegliwościami bólowymi.

Jak postępować w przypadku skręcenia stawu?

Jeżeli staw skokowy został poddany badaniu i zostało stwierdzone jego skręcenie, lekarz z pewnością zaleci Ci odpowiednie leczenie. Zostaniesz również skierowany na terapię do fizjoterapeuty. Rehabilitacja znacznie przyspiesza powrót do pełnej sprawności, a także niweluje skutki kontuzji. Zanim jednak poddasz się badaniu stawu skokowego, a wiesz, że wystąpił uraz, możesz przeprowadzić kilka czynności samodzielnie, które pozwolą Ci ukoić ból i zmniejszyć obrzęk. Metoda ta określana jest w skrócie jako RICE i składają się na nią:

  • R – rest, czyli odpoczynek. Po kontuzji natychmiastowo i obowiązkowo powinieneś odciążyć staw i dać mu się zregenerować. Każde nadwyrężanie, a nawet chodzenie, może spowodować pogłębienie urazu, a tym samym przedłużyć Twój powrót do zdrowia. W zależności od stopnia uszkodzenia Twoja przerwa od uprawiania sportu czy normalnego chodzenia może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.
  • I – ice, czyli lód. Zimne okłady to bardzo ważny punkt, który może znacznie ukoić Twoje dolegliwości bólowe. Lód powinno się przykładać na 10-15 minut, co kilka godzin. W uszkodzonym stawie doszło do powstania stanu zapalnego, więc zimne okłady pomogą Ci go przetrwać.
  • C – compression, czyli kompresja. Uszkodzoną kostkę warto owinąć bandażem elastycznym, który zdejmować należy jedynie na zimne okłady. W pierwszych dniach od skręcenia wielkość opuchlizny zmienia się często i dynamicznie, więc bandaż elastyczny jest zdecydowanie lepszym wyborem niż ściągacz elastyczny. Pozwala na lepsze dopasowanie rozmiaru.
  • E – elevation, czyli uniesienie. To również bardzo ważna czynność po urazie stawu skokowego. Noga powinna być uniesiona powyżej poziomu serca. Takie ułożenie stopy gwarantuje mniejsze narastanie obrzęku.

 

RICE to technika, która pozwala ukoić bólu i zmniejszyć inne dolegliwości związane z urazem stawu skokowego. Oprócz niej, warto jednak i tak skorzystać z pomocy lekarskiej. Badanie stawu skokowego pozwoli prawidłowo określić rodzaj uszkodzenia, a tym samym zapewni dobór odpowiedniej terapii manualnej stawu skokowego wykonywanej przez fizjoterapeutę.

Jeśli doznałeś urazu stawu skokowego, zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Odnova na terapię. Pomożemy Ci w szybki i skuteczny sposób wrócić do zdrowia!