Fizjoterapia dzieci, czyli kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Rehabilitacja Odnova » Blog » Fizjoterapia dzieci, czyli kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych tygodni życia? Jedną z najskuteczniejszych metod jest fizjoterapia dziecięca, która pomaga wypracować poprawne wzorce ruchowe. Podczas wizyty u specjalisty dowiesz się m.in., jak należy podnosić malucha i bezpiecznie wykonywać czynności pielęgnacyjne. To również idealna okazja, by upewnić się, że dziecko rozwija się w odpowiednim tempie i zaplanować terapię. Z artykułu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta dla dzieci i kiedy należy się do niego udać.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?

Fizjoterapia dzieci to przede wszystkim leczenie wszelkich zaburzeń i nieprawidłowości w obrębie układu ruchu. Do najczęstszych schorzeń, które wymagają wizyty u specjalisty, zalicza się:

  • opóźnienia neurorozwojowe,
  • wady postawy,
  • nieprawidłowe napięcie mięśni,
  • wady stóp i kręgosłupa,
  • choroby genetyczne,
  • dziecięce porażenie mózgowe.

Warto umówić się na wizytę u dziecięcego fizjoterapeuty również w ramach profilaktyki. Specjalista pokaże Ci prawidłowe techniki wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych. To szczególnie ważne w przypadku noworodków. Dzięki temu dowiesz się, jak bezpiecznie karmić, przewijać, kąpać i podnosić malucha, a także wspierać jego rozwój psychomotoryczny. Świadome podejście do zdrowia dziecka i uważne obserwowanie zachowań to najlepszy sposób, by uniknąć poważnych schorzeń układu ruchu.

Jeśli widzisz, że Twoja pociecha rozwija się nieprawidłowo lub chcesz zapobiec chorobom w przyszłości, umów się do specjalisty. Niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania zaburzenia fizjoterapeuta dobierze odpowiednią formę terapii i zadba o lepszą koordynację, postawę i równowagę dziecka. Dowiesz się też, jak samodzielnie wpływać na jego poprawny rozwój.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Zastanawiasz się, kiedy pójść z dzieckiem do fizjoterapeuty po raz pierwszy? Wszystko zależy od celu wizyty. Jeśli chcesz zadbać o jak najlepszy rozwój dziecka od pierwszych miesięcy życia, umów się na wizytę w ciągu kilku tygodni od narodzin. To najlepszy moment na wprowadzenie świadomej profilaktyki i edukację w zakresie prawidłowych zachowań. Wczesna wizyta umożliwia też szybkie wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Wizyta u fizjoterapeuty jest konieczna, gdy widzisz, że rozwój dziecka nie przebiega w odpowiedni sposób. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko:

  • odgina się w literkę „C”,
  • preferuje leżenie z główką ułożoną w jedną stronę,
  • ma problemy z jedzeniem lub utrzymaniem pozycji przy karmieniu,
  • sprawia wrażenie zbyt „napiętego”.

Umów się do fizjoterapeuty już w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Dzięki temu terapia ma szansę zapobiec poważniejszym wadom układu ruchu czy zaburzeniom rozwojowym.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty dla dzieci? Jak się do niej przygotować?

Wizyta u dziecięcego fizjoterapeuty zawsze rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną malucha oraz przygotować wszystkie informacje o jego stanie zdrowia. Gdy specjalista się z nimi zapozna, zbada dziecko i sprawdzi stan jego rozwoju ruchowego. W ten sposób oceni, czy trzeba rozpocząć terapię. Na koniec fizjoterapeuta przekaże Ci wszystkie istotne zalecenia i wyjaśni, jak dalej pracować z maluchem.

Nie musisz martwić się o samopoczucie swojej pociechy w trakcie badania. Najlepsze gabinety fizjoterapii są dostosowane do potrzeb dzieci, a wizyty odbywają się w przyjemnej atmosferze. Jeśli chcesz zadbać o jak najwyższy poziom leczenia, poszukaj wcześniej sprawdzonego miejsca. Wybierając fizjoterapię dziecięcą w Bydgoszczy prowadzoną pod okiem doświadczonych specjalistów, masz gwarancję dużej skuteczności w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Fizjoterapia dziecięca – podsumowanie

Fizjoterapia dziecięca to najlepszy sposób, by zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Dzięki wizycie u specjalisty zadbasz o profilaktykę schorzeń układu ruchu i odpowiednie wzorce ruchowe malucha. Pamiętaj, by udać się do fizjoterapeuty, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w zachowaniu i rozwoju dziecka. Wskazaniem do wizyty są również wady postawy i niektóre choroby. Szybko wprowadzona i dobrze dobrana terapia poprawi komfort życia Twojej pociechy, ale też całej rodziny.

Szukasz wykwalifikowanego specjalisty? Fizjoterapia w Bydgoszczy to nowoczesne metody terapii i doświadczenie w leczeniu trudnych przypadków. Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę.