Dlaczego nie powinno rezygnować się z fizjoterapii?

Rehabilitacja Odnova » Blog » Dlaczego nie powinno rezygnować się z fizjoterapii?

Masz za sobą wypadek i zastanawiasz się, czy wizyta fizjoterapeutyczna jest obowiązkowa? Jeśli lekarz zalecił Ci terapię pod okiem specjalisty, nie należy z niej rezygnować. Fizjoterapia często okazuje się niezbędna, by odzyskać sprawność. Jeśli nie zgłosisz się do specjalisty w odpowiednim czasie, możesz sobie zaszkodzić, a skutki tej decyzji będą Ci towarzyszyć przez długi czas. W artykule wyjaśniamy, czy rehabilitacja po wypadku jest obowiązkowa i jakie są konsekwencje rezygnacji z terapii.

Rehabilitacja po wypadku – czy jest obowiązkowa?

Osoby, które ucierpiały w wyniku wypadku samochodowego czy sportowego, często otrzymują od lekarza skierowanie na rehabilitację. Ma to na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności, która pozwoli mu normalnie funkcjonować w życiu codziennym. W ramach NFZ pacjentom przysługuje rehabilitacja ambulatoryjna, domowa, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego, a także w warunkach stacjonarnych. Ze względu na długi czas oczekiwania na realizację świadczeń wiele osób decyduje się jednak na prywatne gabinety czy ośrodki rehabilitacyjne. Po wypadku czy operacji kluczowy jest bowiem czas, w którym zostanie podjęta terapia.

Fizjoterapia powypadkowa jest obowiązkowa; jeśli jednak pomimo zaleceń lekarza pacjent postanowi z niej zrezygnować, ma do tego prawo. Taka decyzja może jednak mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie należy bagatelizować zaleceń specjalistów – podobnie jak nie należy ignorować niepokojących objawów płynących z naszego organizmu.

Dlaczego nie powinniśmy rezygnować z fizjoterapii?

Po wypadku warto udać się do fizjoterapeuty, nawet w przypadku dolegliwości o niewielkim natężeniu. Specjalista podda Cię badaniu, postawi diagnozę i ustali plan terapii. To bardzo ważny element rekonwalescencji, bez którego pełne odzyskanie sprawności fizycznej może okazać się niemożliwe.

Dlaczego nie powinno się zrezygnować z fizjoterapii? Oto możliwe konsekwencje takiej decyzji:

  • przewlekły ból, często nasilający się z czasem,
  • trwałe ograniczenie sprawności, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie czy uprawianie sportu,
  • rozwój powikłań, takich jak zrosty, zakrzepy czy przykurcze.

Ryzyko obniżenia jakości życia i wystąpienia poważnych dolegliwości w wyniku rezygnacji z fizjoterapii jest wysokie, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. W razie wątpliwości co do zaleceń lekarza czy przebiegu terapii warto udać się na konsultację z fizjoterapeutą, który rozwieje wszystkie Twoje obawy.

Rehabilitacja po wypadku – podsumowanie

Wypadki komunikacyjne, sportowe i inne nieszczęśliwe zdarzenia mogą prowadzić do poważnych urazów, np. złamań kończyn dolnych, górnych, a nawet uszkodzeń kręgosłupa. Aby ich leczenie przyniosło zadowalające efekty, zazwyczaj niezbędna okazuje się rehabilitacja, która jest kluczowym etapem rekonwalescencji. Rehabilitacja po wypadku jest często długotrwała i wymaga od pacjenta wiele wysiłku. Jest jednak najlepszą szansą na odzyskanie pełnej sprawności, a konsekwencje jej braku mogą być bardzo poważne.

Jeśli interesuje Cię rehabilitacja po wypadkach, zachęcamy do skorzystania z oferty Odnovy. Nasze usługi, czyli fizjoterapia Bydgoszcz, są świadczone na najwyższym poziomie – indywidualne podejście i nowoczesne metody terapii są u nas standardem.