Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji powypadkowej?

Rehabilitacja Odnova » Blog » Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji powypadkowej?

Kolizja, upadek ze schodów, potknięcie – wszystkie te sytuacje mogą skończyć się urazem. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji powypadkowej? Jak wygląda wizyta u specjalisty? Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku poważnych urazów nie należy zwlekać z podjęciem terapii. Szybko wprowadzona rehabilitacja zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia i przyspiesza proces regeneracji. Aby była skuteczna, konieczne jest jednak zaangażowanie pacjenta. Co to jest rehabilitacja powypadkowa? Kiedy zgłosić się do specjalisty? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Rehabilitacja powypadkowa – co to jest?

Rehabilitacja powypadkowa to rodzaj terapii, który stosuje się u pacjentów cierpiących na dolegliwości w wyniku przebytego wypadku, np. komunikacyjnego. Najczęściej obejmuje urazy kręgosłupa, kończyn dolnych oraz górnych. Celem rehabilitacji powypadkowej jest przywrócenie pacjentowi sprawności w możliwie jak największym stopniu. Często bywa długotrwała, ale jest jedyną szansą na odzyskanie sprawności.

Na czym polega rehabilitacja powypadkowa? Fizjoterapeuta ustala plan terapii na podstawie dokumentacji medycznej oraz objawów, jakie występują u chorego. Choć każdy przypadek jest inny, warunkiem powodzenia rehabilitacji zawsze jest nastawienie oraz zaangażowanie pacjenta.

Rehabilitacja po wypadku – gdzie i kiedy zacząć terapię?

Rehabilitacja powypadkowa bardzo często jest koniecznością. Co to oznacza? Bez pomocy fizjoterapeuty część pacjentów nie ma szansy na powrót do pełnej sprawności. Umów się na wizytę ze specjalistą, jeśli na skutek wypadku:

  • doszło do urazu kręgosłupa, kończyny górnej lub dolnej,
  • odczuwasz uciążliwy ból lub dyskomfort,
  • Twoja kondycja fizyczna, siła mięśni lub stabilizacja uległy pogorszeniu w trakcie hospitalizacji.

Rehabilitacja powypadkowa pomoże Ci wrócić do stanu sprzed urazu – na tyle, na ile jest to możliwe. Kiedy udać się na pierwszą wizytę? Najlepiej od razu! Im szybciej rozpoczniesz terapię, tym lepsze i szybsze będą efekty.

Czeka Cię rehabilitacja po wypadku i zastanawiasz się, co warto wiedzieć przed umówieniem wizyty? Najważniejsze to wybrać miejsce, w którym czas oczekiwania nie jest zbyt długi. Pacjenci, którzy decydują się na terapię w ramach NFZ, są zmuszeni czekać na wizytę tygodniami, a nawet miesiącami. W tym czasie może jednak dojść do trwałego obniżenia sprawności. Z tego powodu dużo lepszym wyborem jest rehabilitacja powypadkowa prywatnie. Jakie ma zalety? Kolejki w niepublicznych centrach rehabilitacji są rzadkością, a wizyty odbywają się nawet z dnia na dzień. Masz więc pewność, że szybko trafisz pod opiekę specjalisty.

Jak w praktyce wygląda rehabilitacja po wypadku?

Plan rehabilitacji zawsze jest ustalany indywidualnie i zależy od rodzaju urazu. Stosowane techniki obejmują zarówno masaże lecznicze, kinezyterapię, jak i fizykoterapię. Liczba oraz czas trwania zabiegów są uzależnione między innymi od postępów pacjenta oraz stopnia nasilenia objawów. Regeneracja po wypadku może trwać kilka tygodni, a w przypadku poważnych urazów – kilka miesięcy.

Aby mieć pewność, że rehabilitacja przyniesie dobre efekty, warto wybrać placówkę, która stosuje najnowocześniejsze metody terapii. Jeśli interesuje Cię fizjoterapia Bydgoszcz, zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Odnova. W naszej placówce możesz liczyć na najlepsze techniki terapii, nowoczesny sprzęt oraz indywidualne podejście wykwalifikowanego personelu.

Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji powypadkowej? Podsumowanie

Rehabilitacja to najskuteczniejszy sposób, by wrócić do pełnej sprawności po wypadku komunikacyjnym lub innym nieszczęśliwym zdarzeniu, które spowodowało uraz. Bardzo ważne jest, by zacząć ją jak najwcześniej i stosować się do wszystkich zaleceń fizjoterapeuty. Należy jednak pamiętać, że efekty terapii nie przychodzą same – do odzyskania sprawności niezbędne są chęci pacjenta.

Jeżeli szukasz sprawdzonego centrum rehabilitacji na terenie Bydgoszczy, zgłoś się do Odnovy. Zajmujemy się terapią powypadkową, ale nasze usługi są dużo szersze. Należą do nich:

Zapraszamy!