Co to są haluksy i jak je leczyć?

Rehabilitacja Odnova » Blog » Co to są haluksy i jak je leczyć?

Jeśli chodzenie sprawia Ci coraz większy ból, możliwe, że dotknęła Cię uciążliwa choroba zwyrodnieniowa stopy. Co to są haluksy i jakie są przyczyny ich powstawania? Deformacje nazywane potocznie „paluchem koślawym” rozwijają się m.in. w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak źle dobrane obuwie, a także predyspozycji genetycznych. Istnieje wiele metod leczenia tego schorzenia, jednak najskuteczniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Kiedy warto udać się do specjalisty? W artykule wyjaśniamy, jak leczyć haluksy i co to dokładnie jest.

Co to jest haluks?

Haluks (paluch koślawy) jest powszechną chorobą zwyrodnieniową stopy. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców. Schorzenie rozwija się stopniowo. Powoduje ból, dyskomfort podczas chodzenia oraz nieestetyczny wygląd stopy. Może również prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie kolan i bioder.

Haluks ma wiele przyczyn, a metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania deformacji. Stan zapalny związany ze zmianą zwyrodnieniową często wymaga stosowania środków przeciwbólowych, a w najpoważniejszych przypadkach – operacji. Warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę i jak skutecznie zahamować rozwój schorzenia.

Haluksy – objawy i przyczyny

Objawy, które wskazują na rozwój haluksów, to między innymi:

 • ból i widoczne zaczerwienienie w okolicy palucha i kości śródstopia,
 • widoczna deformacja po wewnętrznej stronie stopy,
 • powstawanie bolesnych odcisków,
 • problemy z chodzeniem,
 • dyskomfort podczas zakładania i noszenia obuwia.

Jeśli towarzyszy Ci jeden z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza. Specjalista dokładnie określi, czy dolegliwości są spowodowane przez haluksy i podpowie, jak leczyć schorzenie. Im szybciej wdrożysz zalecenia, tym większa szansa, że unikniesz poważnych zmian zwyrodnieniowych stopy.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania haluksów?

 • Noszenie źle dobranych, wąskich butów, a także obuwia na wysokim obcasie.
 • Znaczna nadwaga i otyłość.
 • Spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej.
 • Płaskostopie.
 • Osłabienie mięśni i aparatu więzadłowego stopy.
 • Predyspozycje genetyczne.
 • Nieprawidłowa budowa stopy.

Zmiana stylu życia może znacząco obniżyć ryzyko powstawania haluksów, jednak nie zawsze da się im zapobiec.

Jak wyleczyć haluksy? Czy niezbędna jest operacja?

Bolący haluks znacznie obniża komfort i uniemożliwia wykonywanie czynności, które wymagają dużej aktywności fizycznej. Co robić, jeśli zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz bardziej uciążliwe? Przede wszystkim należy umówić się na wizytę do dobrego ortopedy, który zdecyduje, co zrobić z haluksami. Do najczęściej stosowanych metod leczenia należą:

 • wcześnie rozpoczęta fizjoterapia obejmująca m.in. rozluźnianie mięśniowo-powięziowe czy masaż tkanek głębokich,
 • indywidualne ćwiczenia m.in. stóp,
 • indywidualnie dobrane wkładki,
 • plastry i żelowe osłony na haluksy dostępne w aptekach,
 • maści łagodzące stan zapalny i ból.

Operacja jest konieczna, jeśli pomimo wdrożonych metod leczenia ból nie ustępuje, a zmiany zwyrodnieniowe postępują. Po zabiegu należy udać się na rehabilitację, która przyspieszy powrót do zdrowia.

To, jak leczyć haluksy, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian w okolicy palucha. Aby uniknąć kosztów związanych z leczeniem, najlepiej zadbać o prawidłową profilaktykę. Warto zgłosić się do fizjoterapeuty już przy pierwszych objawach deformacji i dolegliwościach bólowych. Im szybciej wdrożona terapia, tym lepsze będą jej efekty.

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Chcesz zadbać o stopy, ale nie wiesz, co jest dobre na haluksy? Na początku przyjrzyj się obuwiu, które nosisz. Wysokie obcasy i wąskie noski sprzyjają rozwojowi deformacji. Jeśli masz płaskostopie lub predyspozycje do haluksów, noś specjalnie dobrane indywidualne wkładki do butów.

Tryb życia również ma znaczenie, jeśli chcesz zadbać o komfort swoich stóp. Co najlepiej robić na co dzień, by haluksy i związany z nimi ból nie nawracały? Unikaj stania w miejscu przez wiele godzin, dbaj o regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie w treningu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp. Dzięki temu ryzyko rozwinięcia haluksów będzie mniejsze.

Haluksy – co to jest i jak je leczyć? Podsumowanie

Haluksy są uciążliwą dolegliwością, która powoduje duży dyskomfort w obrębie stopy. Najważniejsze objawy choroby to nasilający się ból oraz widoczna deformacja okolicy palucha. Przyczyny powstawania haluksów często wynikają z uwarunkowań, na które nie ma się wpływu. Warto jednak zadbać o przemyślaną profilaktykę. Najważniejsze, by unikać niewygodnego obuwia i dbać o komfort stopy. W przypadku poważnych dolegliwości niezwłocznie udaj się do lekarza, który ustali, jak leczyć haluksy.

Chcesz pomagać pacjentom w walce z bólem? Sprawdź kursy dla fizjoterapeutów prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Odnova oferuje stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów, a także kurs fizjoterapii online.